Tisk Zpěvníku

Vlastně jsem si uvědomil, že i postup tisku a svázání zpěvníku, který jsem si s lety vyvinul a který používám mechanicky, je tak trochu alchymie a proto se mu věnuji do podrobna.

Příprava zpěvníku v několika krocích

Jako první krok jsem se historicky naučil rozdělit tisk zpěvníku na více kroků.
1. Tisk DOC do PDF pomocí Adobe Acrobatu
2. Tisk hotového PDF na tiskárnu
3. Nařezat
4. Svázat

Microsoft Word zejména v dřívějších dobách ve svých starších verzích nezvládal obsáhlejší dokument, často se hroutíval, nesedelo číslování stránek, pořád jsem míval rozházený index a nesedělo číslování obsahu. Tím, že udělám krok do PDF navíc oddělím tyto problémy od problémů jak sedí stránkování na papírech, ovladač tiskárny atd atd atd. a tím zvýším šanci, že vůbec něco rozumného vyleze.

Krok první - výroba PDF

1.Word 2003 EN verze, otevřu v něm zpěvník
2.Pravým tlačítkem myši dám zaktualizovat indexy, obsahy apod. pokud se předtím jakkoli měnily položky nebo manipulovalo s písněmi
3.File - Print preview (náhled před tiskem) aby se při stránkování zohlednilo např. neviditelné písmo
4.Klávesami CTRL+END skočím v tom náhledu na konec dokumentu, počkám až to počítač schropupe a provede přestránkování
5.Klávesami CTRL+HOME skočím na začátek a takto skočím párkrát sem a tam abych měl jistotu že Word stihne opravdu celému dokumentu správně spočítat stránky
6.Kouknu se na poslední píseň, její číslo a číslo její stránky - ověřím pro tuto poslední píseň, jestli je vidět dobře její číslo v obsahu
7. V tento moment takřka "nedýchám" a na nic nešahám jako v tom vtipu "nakrm prase a na nic nešahej" a dávám Soubor - Tisk
8. Všimněte si, že přestože dokument nějak historicky má nastavenou velikost stránky jako A5, tak při tisku není problém udělat proporcionální přizpůsobení například na A4. Já toho ale nevyužívám když dělám PDF.

9. Výsledkem je PDF soubor, který je zde připraven pro vás ke stažení

Krok druhý - výroba Štosu Papírů

Jednou možností je vyrobit si štos například A4 papírů, pokud tiskárna podporuje oboustranný tisk a máte to relativně bez práce, ale nevýhodou je štos zbytečně velkého rozměru. Výhodou je, že na takový zpěvník vidíte i podnapilí v šeru z dálky 10 metrů, to ale ne vždy oceníte, zvláště když zpěvník je potřeba někam donést a zaplní vám v batohu místo, kam by se vešel váš oblíbený plyšový medvídek třeba.

Já někdy použiju program Clickbook. Jedná se taky o virtuální tiskárnu v systému, něco jako Adobe Acrobat ale je to program, který dokáže udělat divy a dokáže způsobit to, že z tiskárny vám přímo vyleze pakl A4 papírů, který jen celý přefiknete, dva vzniklé sloupce A5 papírů jen položíte na sebe a máte oboustranný zpěvník formátu A5.

A. Použití ClickBooku když je vše už nastavené

Situace poté co pošlu PDF soubor na tiskárnu zvanou Clickbook vypadá takto. Otevře se následující okno:




Než to pustím na fyzickou tiskárnu, prohlédnu si posuvníkem, jak budou z obou stran vypadat listy papíru a tedy jak bude vypadat výsledný štos co si vyzvednu z tiskárny.

List papíru 1 zepředu

List papíru 1 zezadu

List papíru 84 zepředu

List papíru 84 zezadu

Samozřejmě na obrázcích výše už vidíte "ustálený" stav, kdy jsem si předtím s Clicbookem pohrál a pracně jej poprvé nastavil.

B. Příprava ClickBooku

Nastavení fyzické tiskárny a definice Layoutu se udělá jen jednou a vydrží vámto do doby než přeinstalujete počítač.

C. Definice Layoutu

V mém případě se jedná o layout _Zpevnik, který říká, že se jedná o řezanou publikaci formátu A5, že bude mít takové a makové okraje, atd... Nic vám nebrání udělat se na A4 papír A6 zpěvník když si ho pak na řezačce rozfikáte. Bude to kapesní vydání a už jsem jich také pár dělal. Svého času cca před 15 lety jsem dokonce nechal ClickBoook udělat ohýbací sešítky po 5 listech a nechal jsem to někde v Holešovicích svázat jako A6 knížku, ale nevím jestli se to ještě dneska někde dělá.

Svojí vyzkoušenou definici stylu pro ClickBook dávám ke stažení sem. Ten stažený soubor .CBL patří do adresáře C:\Users\Public\ClickBook\Layouts nebo například konkrétně C:\Users\Public\ClickBook\Layouts\Books.
Tato definice říká následující nastavení:



Po nasosnutí (zkoušeno ve verzi 12) ověřte ještě že tam není formát papíru Letter, ale A4. Dále ověřte, že je zaškrtnuto "Stretch to Fit" aby nebyly obrazy na ministránkách scvrklé.

D. Seznámení Clickbooku s vaší tiskárnou

Předtím, než Vám ClickBook bude šlapat, musíte ho "naučit", aby rozumněl vašemu typu fyzické tiskárny. Například já mám u sebe poznámku:

Tuhle poznámku jsem si psal pro svojí konkrétní tiskárnu, abych nezapomněl až to budu někdy za pár let přeinstalovávat. Mimochodem, tahle tiskárna ještě neumí obracet listy. Ale když jí "seznamujete" s ClickBookem, on Vám v režimu "Easy configuration" vytiskne 4 zkušební listy s kolečkem, trojúhelníčkem apod. a šipkou "tudy to vrzněte do tiskárny". Vy ten štos 2 listů vezmete, vrznete podle šipky do tiskárny a ony vám vyjedou potištění podruhé. Pak kliknete na obrázek, který odpovídá tomu co vidíte na těch papírech a podle toho ClickBook pozná jak vaše tiskárna převrací listy když procházejí skrz. Od té doby už jí "zná". Pak když budete tisknout zpěvník, už vám na konci udělá list "pro blbý" se šipkou, vy vezmete pakl papírů, lupnete ho zpátky do tiskárny a ona udělá potisk druhých stran listů tak, aby naproti sobě seděly správná čísla stránek. Tedy.... za předpokladu že vám tiskárna nezmuchlá jeden list nebo nevezme dva, to přiznávám že jste v tu chvíli v pr... Z toho tedy plyne, že když vaše tiskárna neumí převracet listy sama, je lepší jí ty stránky dávkovat po nějakém rozumném množství listů, aby jedno takové sehlání neohrozilo celý pakl. Sice pak k řezačce půjdete se X rozdělenými pakly a budete na to muset dávat bacha že je budete sesazovat odděleně, ale ušetří to nějaký ten nerv a možná i kus lesa.
Naprosto úžasná je pak situace, když máte tiskárnu co umí duplex (tisk oboustranně). Tu když nastavíte s Clickbookem, vyjede prostě pakl, kterej popadnete a šupajdíte pryč, vrtíc radostně ocasem.

Jako dobrou praxi ale hodně doporučuju, než pošlete na tiskárnu oněch 100 papírů klidně i dvakrát provést následující zkoušku. Vezmete libovolný dokument, ideálně který má vidět číslování stran a pošlete na ClickBook a dále na zkoušenou tiskárnu v našem případě aby vyjely 3 listy tak 3 x 4 stran dokumentu (budou dvě na každé straně A4). Zkusíte jestli to nezvoral, jestli není zadní strana tisku otočená vzhůru nohama, zkrátka jestli všechno šlape jak má. Věřte tomu že ty tři stránky vám později zachrání dost papíru a zklamání.

E. Doladění ClickBooku

Napoprvé projděte i obecná nastavení. Zejména doporučuju nastavit výchozí layout jako ten Zpěvníkový.

Krok třetí - Řežba

Normálně najdětě nejbližší řezačku. Berte ze štosu po ruzumně velkých kusech a přefikávejte a přefikávejte. Jo, bacha na prsty, né že se zakecáte a necháte tam ruku. Pozor ať se zachová pořadí listů. Pak se jen ty dvě vzniklé hromádky sesadí na sebe. Gratuluju. V ruce právě držíte nesvázaný A5 sešit.

Krok čtvrtý - Vazba

Tak tady bych měl asi udělat odbočku a napsat proč. No zkuste si přinést zpěvník ve formátu volných listů do hospody a garantuju vám, že nejen že se vám to zpřehází, popadá na zem, počůrá vám listy kolemjdoucí pes, ale také že se vám i některé listy poztrácí. Funguje vždy. Ověřeno v praxi. Ano existují takové ty krásné kancelářské železné svorky. Na houby. S nimi se zase nedají obracet listy takže sponku dočasně rozepnete a jste zpátky.

Mě se nejvíc osvědčila kroužková vazba. To jsou takové ty umělohmotné bazmeky, vypadají následovně:

Sešívání se děje ve stroji co vypadá nějak takto:

Ten sešívací stroj roztáhne první pákou ten plastový hřbet, takže po dobu kdy je roztažený na něj jdou nasazovat proděravěné listy. Stroj umí ty listy po skupinkách i děrovat. Takže je to trochu opruz ale dá se zvládnout cca po 10, 20 listech se zpěvník proděraví a nasází na ten hřbet. Po uvolnnění páky se hřbet zavře a vypadne svázaný zpěvník. Když připravujete zpěvník ve formátu A5, použít lze hřbet A4 a přečuhující zbytek po dokončení nůžkama lehce odšmiknout.

Teď ještě dlužím odhad, jak tlusté vlastně máte použít hřbety. No já bych řekl:

V praxi se obyčejné kulat0 kroužky v terénu rozkládají a pak je ze zpěvníku salát.
Existují i takové vylepšené placaté kroužky (elipsoidy) s pojistným proužkem, vypadá to jako na fotce. Ty drží suprově. Na fotce je myslím velikost 25.

Mimochodem, když v budoucnu budete chtít přidat nové písně na konec, dáte prostě zpěvník do vazačky, roztáhnete ten hřbet, vyházíte a naházíte co je potřeba (třeba i obsah vepředu), hřbet zavřete a máte vlastně takový editovatelný sešítek :-). Nebo prostě listy vyhodíte a do toho hřbetu vsadíte novou verzi, která není politá od píva.


Závěr

Papír je papír. Jisté výhody mu nelze, například na záchodě, upřít. Taky se do něj dají dělat poznámky propiskou. Nezradí vás jako laptop. Nemá tak velkou latenci. Nevybijou se mu baterky. Ideální společník.